Wybierz język:
Wersja polska Polski Wersja angielska English
Instagram.com
B.
Booking.com
Airbnb.com

Szlak wiklinowy

Fala

Gmina Miedzichowo to kolebka przemysłu wikliniarskiego w Polsce, a konkretnie wikliny amerykańskiej, która została sprowadzona do miejscowości Trzciel w 1885 roku. Ta odmiana przemysłowej wikliny bardzo dobrze przyjęła się najpierw w Wielkopolsce, a następnie w całym kraju. W gminie Miedzichowo plecionkarstwo i wikliniarstwo ma się dobrze również dzisiaj, a na skalę nie tylko krajową, ale i europejską przemysł ten zaczyna się odradzać po latach niełaski. Wyroby z wikliny są ekologiczne i biodegradowalne, co jest powodem ich ponownie rosnącej popularności.

Aby zachować pamięć o tym dziedzictwie, na terenie gminy powstał Szlak Wiklinowy - podążając nim pieszo lub rowerem na swojej drodze napotkać można pięć ważnych punktów na mapie wiklinowego przemysłu: począwszy od sadzenia plantacji wierzby, poprzez produkcję mebli bądź innych przedmiotów z wikliny, po ich sprzedaż. 

Mapy szlaku dostępne są m.in. w Urzędzie Gminy Miedzichowo lub na jego stronie internetowej. Po drodze zamontowanych jest kilkanaście punktów prowadzących w odpowiednim kierunku, a przy danym przedsiębiorstwie związanym z przemysłem wikliniarskim, stoją tablice informacyjne. Podążanie Szlakiem Wiklinowym może być dobrą okazją do zakupu pamiątek dekoracyjnych z tego surowca, będącego chlubą i wizytówką regionu.

Szlak prowadzi przez miejscowości takie jak m.in.: Bolewice, Bolewicko, Miedzichowo i Trzciel Odbudowa, które znajdują się w odległości od 5 km do 15 km od agroturystyki WENA.

Jesteś zainteresowany?
Zarezerwuj swój pobyt.
Zarezerwuj