Wybierz język:
Wersja polska Polski Wersja angielska English
Instagram.com
B.
Booking.com
Airbnb.com

Wieża Marii

Fala

Wieża Marii znajduje się zaledwie 2 km od Zachodzka, gdzie mieści się agroturystyka WENA. Tym bardziej polecamy wybrać się na wycieczkę i zlokalizować tę budowlę, a najlepiej na nią wejść. W celu wspięcia się na punkt widokowy należy wcześniej skontaktować się z Nadleśnictwem Bolewice, które jest właścicielem obiektu. Bez uprzedniego zawiadomienia szanse na wejście na Wieżę Marii będą znikome, dlatego pamiętajcie o zatelefonowaniu do biura nadleśnictwa (tel. 61 441 17 66).

Wejść na sam szczyt 24-metrowej wieży z pewnością warto! Znajduje się na Czarciej Górze, na wysokości 109 m n.p.m. Rozpościera się z niej widok na całą okolicę, a przede wszystkim na las, w którego środku jest umiejscowiona. Wieża Marii to budowla powstała wieki temu - w 1888 roku. Pierwotną i najważniejszą funkcją wieży było obserwowanie ze szczytu okolicy i wychwytywanie ognisk pożarowych. Od 1939 roku na wieży pełnili dyżury dwaj strażacy, następnie jeden w czasie zagrożenia pożarowego, aż do 1982 roku, kiedy to ze względu na zły stan techniczny trzeba było zaprzestać wchodzenia na obiekt. Wieść głosi, że budowla zaczęła podupadać, gdy jej gospodarze zginęli w 1979 roku z ręki zbiegłego pacjenta zakładu psychiatrycznego.

Wieża Marii została odbudowana przez Nadleśnictwo Bolewice niemal od podstaw w 2005 roku, a całe przedsięwzięcie doceniono ogólnopolską nagrodą “Modernizacja Roku 2005”, w kategorii obiektów przemysłowo - inżynieryjnych. Obecnie ponownie pełni funkcję dostrzegalni pożarowej, punktu widokowego, a także jest elementem edukacyjnym regionu jako jeden z etapów szlaku “Piach po osie czyli MIEDZICHOWSKI PARYŻ - DAKAR”. Trasa rowerowa nie należy do najłatwiejszych ze względu na dosyć ekstremalną nawierzchnię - do pokonania jest m.in. głęboki piasek i płytki, aczkolwiek szeroki strumień, dlatego najbezpieczniej zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Przepiękne widoki z wieży wynagradzają jednak poniesiony na dotarcie do budowli trud

Jesteś zainteresowany?
Zarezerwuj swój pobyt.
Zarezerwuj