Wieś Nietoperek (województwo lubuskie) to miejscowość warta odwiedzenia szczególnie “w pakiecie” z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym, którego pozostałości znajdują się właśnie na terenie Nietoperka i współtworzą Rezerwat Przyrody Nietoperek. Nietoperek położony jest w odległości 6 km od Pniewa, w którym to mieści się Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, a tym samym - wejście do podziemnych tras Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, udostępnionych dla zwiedzających.
W miejscowości Nietoperek znajduje się kilka ciekawych miejsc, które warto zwiedzić, m.in.:
Rezerwat Przyrody Nietoperek - stanowi część podziemnych korytarzy i bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, gdzie zimują nietoperze. Od 15 października do 15 kwietnia rezerwat jest niedostępny dla odwiedzających ze względu na ochronę 30 tysięcy hibernujących nietoperzy, przedstawicieli dwunastu gatunków - jest to jedno z największych zimowisk tych zwierząt w Europie Środkowej. Odwiedzić rezerwat można więc tylko w sezonie wiosennym i letnim, od 16 kwietnia do 14 października.
Lapidarium z kamieni upamiętniające Wieżę Bismarcka - wieża z 1914 roku, jedna z wielu powstałych na terenie Polski i Niemiec w XIX i XX wieku, sławiących niemieckiego kanclerza Ottona von Bismarcka. Wieża w Nietoperku już nie istnieje, ale w jej miejscu znajduje się kilkadziesiąt głazów pochodzących z tej budowli, zawierających inskrypcje w języku niemieckim.
Fragment założenia pałacowo - parkowego Charlottenhof - pochodzi z początku XX wieku, znajduje się kilometr na południowy zachód od Nietoperka. Prowadzi do niego aleja brzozowa.
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego - zwiedzając Muzeum Fortyfikacji w Pniewie, turyści mają okazję zobaczyć przede wszystkim podziemną część Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. W celu obejrzenia nadziemnych pozostałości i bunkrów tej fortyfikacji należy udać się do Nietoperka.
Chiropterologiczna Stacja Edukacyjno-Badawcza Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego - obecnie jedynie z zewnątrz można obejrzeć budynek, w którym niegdyś zajmowano się ochroną nietoperzy. Kilka lat temu został wykupiony przez prywatne osoby, a dzisiaj jego funkcję pełni Rezerwat Przyrody Nietoperek.