Wybierz język:
Wersja polska Polski Wersja angielska English
Instagram.com
B.
Booking.com
Airbnb.com

Parowozownia Wolsztyn

Fala

W województwie wielkopolskim zlokalizowana jest jedyna na świecie parowozownia, która wciąż wykonuje regularne kursy pasażerskie (do Zbąszynka i Poznania). Z agroturystyki WENA do Wolsztyna jest 40 km odległości. Znajduje się tutaj mnóstwo interesujących rzeczy do obejrzenia, których nie ma możliwości spotkać w żadnym innym miejscu w Polsce. Obiekt jest instytucją kultury województwa wielkopolskiego.

Warto nadmienić, że Parowozownia Wolsztyn wraz z całym zapleczem i sprzętem nie jest obiektem muzealnym, lecz wciąż czynnie działającym kompleksem transportu kolejowego, dzięki któremu możemy zachować pamięć o tym relikcie przeszłości. Istnieje możliwość podglądania na żywo pracy parowozowni i zaplecza technicznego, na które składa się m.in.:

Poza tym można obserwować przygotowanie lokomotywy parowej do jazdy, odwiedzić izbę muzealną, w której znajdują się eksponaty związane z funkcjonowaniem stacji od jej początków, czyli 1907 r., a przede wszystkim obejrzeć zabytkowe pojazdy. Znajduje się tutaj ok. 30 parowozów, a część z nich pochodzi z samego początku XX wieku. Parowozy obecnie przemierzające regularne trasy są powojenne. 

Odwiedzenie parowozowni i przejazd trasą np. do Poznania można połączyć również ze zwiedzaniem stolicy województwa wielkopolskiego. Rozkład jazdy dostępny jest pod linkiem: https://www.parowozowniawolsztyn.pl/rozklad-jazdy/.

 

Jesteś zainteresowany?
Zarezerwuj swój pobyt.
Zarezerwuj