Wybierz język:
Wersja polska Polski Wersja angielska English
Instagram.com
B.
Booking.com
Airbnb.com

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa

Fala

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa nie przez przypadek znajduje się w centrum regionu mającego bogate tradycje związane z tym przemysłem - w  Nowym Tomyślu. Mieszkańcy Wielkopolski utrzymywali się przez wieki z uprawy chmielu i wytwarzania produktów z wikliny, toteż w 1985 r. postanowiono utworzyć muzeum, aby zachować pamięć o tym przemyśle. Urlopowiczów agroturystyki WENA od tego przybytku dzieli kilkanaście minut jazdy samochodem. 

Muzeum mieści się w dwóch lokalach - główny w budynku pochodzącym z końca XVIII wieku oraz w drugim mieszczącym się w stodole, gdzie na poddaszu znajduje się skład chmielu i wikliny. Na co mogą liczyć zwiedzający? Przede wszystkim na obejrzenie eksponatów pochodzących już z czasów prehistorycznych, związanych z uprawą i przetwórstwem wikliny, narzędzi do tego niezbędnych, ale także unikalnych wyrobów plecionkarskich mających przeznaczenie zarówno użytkowe, jak i artystyczne. Część wystawy związana z chmielem obrazuje odmiany i metody jego uprawy oraz znaczenie w piwowarstwie. 

Oprócz tego muzeum prezentuje specjalne, tematyczne ekspozycje, organizuje warsztaty rękodzieła, lekcje muzealne, pokazy, a szczególnie w okresie letnim ciekawe imprezy, jak konkursy czy jarmarki.

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa jest warte odwiedzenia, szczególnie w obecnych czasach, gdy zawody rzemieślnicze wymierają, a dzieci, młodzież i nawet dorośli zatracają pamięć o podstawowych umiejętnościach i zawodach, które kiedyś stanowiły część życia społecznego i wykształciły mnóstwo niezbędnych narzędzi i wyposażenia domu świetnej jakości. 

Należy na bieżąco śledzić stronę internetową muzeum, ponieważ zależnie od pory roku, świąt czy innych okazji, godziny odwiedzin mogą się zmieniać.

 

Jesteś zainteresowany?
Zarezerwuj swój pobyt.
Zarezerwuj