Czyste powietrze, brak dużego natężenia ruchu samochodowego i piękne widoki w bliższej i dalszej okolicy WENY, sprzyjają wędrówkom rowerowym. Dla amatorów dwóch kółek, Miedzichowo i sąsiednie gminy z całą pewnością będą atrakcyjne, ze względu na kilkanaście szlaków rowerowych o różnych długościach i stopniach trudności. Co konkretnie proponuje powiat nowotomyski? Znajduje się tutaj ogółem 300 km tras rowerowych, a większość z nich została wyznaczona z myślą o wycieczkach typowo krajoznawczych i tematycznych, ukazujących bogactwo przyrodnicze, historyczne i najbardziej malownicze zakątki regionu. Obejmują drogi asfaltowe, gruntowe i piaszczyste.
Warto w tym miejscu przypomnieć, co oznaczają kolory szlaków, które spotkamy na swojej drodze, ponieważ wbrew pierwszym skojarzeniom, nie są to stopnie trudności. Z tego powodu nie trzeba się zniechęcać, dojeżdżając np. do czarnego oznaczenia - narciarz wówczas może błędnie pomyśleć, że jest to szlak najtrudniejszy.
Oznaczenia szlaków rowerowych - kolory:
czerwony - szlak główny,
niebieski - szlak dalekobieżny,
żółty - szlak dojściowy bądź łącznikowy,
zielony - szlak, który prowadzi do charakterystycznych np. turystycznie, miejsc,
czarny - szlak dojściowy, krótki.
Czyli: w sytuacji, gdy poruszamy się szlakiem czerwonym lub niebieskim, dojeżdżając do oznaczenia czarnego czy żółtego, mamy pewność, że trafimy do szlaku kolejnego np. zielonego, niebieskiego, czerwonego - na początku rowerowych wycieczek, przyda się mała ściąga.
Z najciekawszych szlaków rowerowych w gminie Nowy Tomyśl można polecić:
Szlak Sosny Bolewickiej, Nowy Tomyśl - Lewice (niebieski), ok. 35 km długości.
Rowerzysta ma okazję zobaczyć wyjątkową florę - unikatową odmianę sosny bolewickiej, uznawaną za nadzwyczaj cenną na skalę ogólnopolską, która swoją nazwę zawdzięcza pobliskiej miejscowości. Szlak prowadzi m.in. poprzez lasy, obfitujące w ten ekotyp sosny.
Szlak Chmielu i Wikliny, Opalenica - Nowy Tomyśl (czerwony), ok. 26 km długości.
Szlak przebiega przez różne ugruntowania terenu, począwszy od dróg asfaltowych, po grząskie. Leśne ścieżki prowadzą przez miejsca obfitujące w grzyby i owoce leśne. Po drodze zobaczymy zabytkowe budownictwo olęderskie, a także jedyne w swoim rodzaju muzea: Gospodarki Mięsnej oraz Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Na końcu szlaku jest także ZOO.
Szlak im. Emilii Sczanieckiej, Opalenica - Lwówek (zielony), ok. 32 km długości.
Ciekawa opcja dla pasjonatów historii - sama nazwa szlaku jest okazją do poznania wyjątkowej osobowości, kobiety, która zasłużyła się podczas kilku powstań: listopadowego, wielkopolskiego i styczniowego. Jak już wiemy z oznaczeń, na drodze szlaku zielonego zobaczyć można atrakcje turystyczne - w tym przypadku zabytkowe zabudowania, jak m.in. pałace i kościoły. Warto wybrać się dla odmiany na przejażdżkę, która zagwarantuje coś więcej niż malownicze krajobrazy i ciekawą przyrodę.
Szlak Jeziora Błędno, wokół jeziora (zielony), ok. 20 km długości.
Alternatywa dla osób, które chcą wybrać się nad Jezioro Błędno, z plażą i miejskim kąpieliskiem, na którym z powodzeniem można uprawiać sporty wodne (np. żeglarstwo, kajakarstwo) - pojedź rowerem zamiast samochodem, odwiedzając po drodze XIX - wieczną kuźnię i poznając historię okolicznych miejscowości.
Przebywając w agroturystyce WENA, w gminie Miedzichowo, pokonać można sporo szlaków rowerowych, znajdujących się bliżej i równie urokliwych. Większość z nich stanowią fragmenty szlaków dłuższych, przebiegających przez gminę. Dobrym pomysłem jest przejechanie kilku szlaków, po krótkich odcinkach - różnorodność gwarantowana!
Warto zwrócić uwagę na:
Szlak Piach po osie, czyli MIEDZICHOWSKI PARYŻ - DAKAR, Borowy Młyn - Chmielinko (czarny), 22 km na terenie gminy,
Szlak Zachód - Wschód, Trzciel - Leśniczówka Węgielnia (czerwony), ok. 3 km na terenie gminy,
Szlak Północ - Południe, Łowynia - Miedzichowo (żółty), ok. 25 km na terenie gminy,
Szlak Dyliżansów, Międzyrzecze - Poznań (czarny), ok. 5 km na terenie gminy,
Szlak Boczkiem, Boczkiem, Silna - Trzciel (niebieski), ok. 5 km na terenie gminy.