Wybierz język:
Wersja polska PL Wersja angielska EN page::main.alt.de DE
Instagram.com
Youtube.com
Tiktok.com
B.
Booking.com
Airbnb.com
Alohacamp.com
Mapa google
Google Maps

Agroturystyka Poznań - noclegi w okolicach Poznania

Fala

Agroturystyka Poznań – noclegi w okolicach Poznania

Poznań to stolica Wielkopolski i punkt obowiązkowy każdej wycieczki do tego regionu. Miasto to leży zaledwie 80 km od naszego obiektu Agroturystyki WENA. Warto więc skorzystać z okazji i odwiedzić je w trakcie wczasów w naszym ośrodku. Co konkretnie warto zobaczyć w Poznaniu w trakcie jednodniowej wycieczki? Co warto wiedzieć o historii tego miasta? Jak dostać się do Poznania z Miedzichowa? Poznaj odpowiedzi na te i więcej pytań!

Spis treści:

  1. Poznań – Stolica Wielkopolski

  2. Co warto zobaczyć w Poznaniu?

  3. Jak dojechać do Poznania z Miedzichowa?

  4. Agroturystyka WENA – baza wypadowa do odkrywania Wielkopolski

Poznań – Stolica Wielkopolski

Poznań liczy sobie przeszło pół miliona mieszkańców i jest jednym z najstarszych polskich miast – pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z roku 970! Pierwsza ciekawostka dotycząca Poznania jest taka, że pierwsze ślady obecności człowieka na jego obecnym terenie, są datowane na rok 8900 – 8000 p.n.e. Pierwsza ludzka osada powstała w tym miejscu na przełomie V i IV wieku p.n.e. Ludy słowiańskie pojawiły się tu około 1000 lat później, a w okolicy VIII wieku – Polanie, którzy szybko zajęli się kolonizacją tych ziem. Okres dynastii Piastów i Jagiellonów to stały rozwój Poznania jako ośrodka miejskiego i kulturowego. Kiedy Gdańsk w XIV zamknął się dla polskich towarów, to właśnie przez Poznań biegły najważniejsze szlaki handlowe łączące Litwę i Polskę z zachodem Europy. Wokół miasta powstawały mniejsze miasteczka, które z czasem stały się jego dzielnicami, a sam Poznań zyskał sobie prawo składu w 1394 roku. W dzisiejszych czasach powiedzielibyśmy, że Poznań stał się głównym polskim hubem towarowym. Okres rozbiorów to czarne karty w historii tego miasta. Poznań stopniowo tracił na znaczeniu, a lokalna ludność nigdy nie pogodziła się z pruskim panowaniem. Miały tu miejsce liczne zrywy niepodległościowe, spośród których najważniejsze było oczywiście Powstanie Wielkopolskie, które doprowadziło do przyłączenia Wielkopolski wraz z Poznaniem do odrodzonej Polski.

Kolejne lata to okres względnego spokoju i repolonizacji miasta. Niestety spokój ten nie trwał długo, ponieważ został przerwany wybuchem II wojny światowej. Niemcom zawsze zależało na przejęciu pełnej kontroli nad Poznaniem, dlatego szybko zaczęto wysiedlać lokalną ludność, a katownie Gestapo przy ul. Młyńskiej szybko zyskały sobie miano jednych z najcięższych w kraju. Niemcy za wszelką cenę chcieli utrzymać Poznań w swoich rękach – ich zacięte walki z Armią Czerwoną były opłakane w skutkach dla stanu infrastruktury Poznania. Kiedy wreszcie wojna dobiegła końca, zaczęto szacować zniszczenia – Poznań został w 55% zrównany z ziemią. Kolejne lata to typowy dla PRL szary okres wzlotów i upadków, ale też stopniowej odbudowy tego miasta. Jaki jest dzisiejszy Poznań? Co warto zobaczyć w tym mieście?

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Dzisiejszy Poznań to nowoczesna metropolia i harmonijna mozaika zabytkowych kamienic i przeszklonych biurowców. Miejsca, które warto odwiedzić to między innymi:

Poznański Stary Rynek to centralna część tutejszego Starego Miasta. Znajduje się tu jeden z najbardziej rozpoznawalnych poznańskich budynków. Ratusz w Poznaniu przez wielu jest uznawany za symbol tego miasta – obiekt został wzniesiony w stylu gotyckim około 1300 roku, a następnie odnowiony w stylu renesansowym około 1560 roku. W trakcie przechadzania się po tutejszym Starym Mieście warto wstąpić do jednej z lokalnych restauracji – zjemy tu specjały kuchni wielkopolskiej na przykład pyry z gzikiem czy słodkie rogale świętomarcińskie. Warto również udać się nad Jezioro Maltańskie – ogromny sztuczny zbiornik wodny. W pobliżu jeziora znajduje się park z placami zabaw i deptak ze ścieżkami rowerowymi – to idealne miejsce na aktywny wypoczynek z dziećmi. Z kolei Palmiarnia Poznańska to jedna z największych w europie ekspozycji roślin egzotycznych. Oprócz samych roślin znajdują się tutaj również zarybione egzotycznymi gatunkami zbiorniki wodne – całość robi ogromne wrażenie. Momentami naprawdę można poczuć się jak w sercu lasu tropikalnego.

Jak dojechać do Poznania z Miedzichowa?

Miedzichowo – to właśnie w tej gminie znajduje się nasz ośrodek WENA Agroturystyka. Poznań jest od nas oddalony o niespełna 80 kilometrów. Niestety, nie kursują stąd żadne autobusy ani pociągi do Poznania – idealne warunki do wypoczynku na łonie natury, nie zawsze idą w parze z urbanizacją i rozwojem sieci połączeń komunikacyjnych. Dlatego do Poznania z naszej WENY najłatwiej dostać się samochodem – dojazd w jedną stronę zajmie Wam niespełna godzinę.

Agroturystyka WENA – baza wypadowa do odkrywania Wielkopolski

Wspomnieliśmy już, że nasza Agroturystyka WENA znajduje się w gminie Miedzichowo – konkretniej, ośrodek mieści się we wsi Zachodzko i z każdej strony jest otoczony lasem. To trzy, całoroczne 5-osobowe domki wykończone w wysokim standardzie. Oprócz nich, na terenie naszej agroturystyki znajduje się staw z piaszczystą plażą i boiskiem do siatkówki, stanowisko do grillowania i plac zabaw dla najmłodszych. To doskonała baza wypadowa do odkrywania Wielkopolski – z jednej strony z każdej strony otoczona naturą, z drugiej natomiast, niedaleko stąd do takich miast jak Leszno, Wolsztyn czy właśnie Poznań.

Zapraszamy do naszej agroturystyki i do zwiedzania całego regionu!

Jesteś zainteresowany?
Zarezerwuj swój pobyt.
Wolne terminy