Wybierz język:
Wersja polska PL Wersja angielska EN page::main.alt.de DE
Instagram.com
Youtube.com
Tiktok.com
B.
Booking.com
Airbnb.com
Alohacamp.com
Mapa google
Google Maps

Agroturystyka - grzybobranie. Na grzyby do Agroturystyka Wena

Fala

Agroturystyka – grzybobranie. Na grzyby do Agroturystyka WENA

Każdy wytrawny grzybiarz dobrze wie, że jedne z największych grzybowych okazów znajdziemy właśnie w Wielkopolsce. Tutejsze lasy obfitują w prawdziwki, maślaki, koźlarze, kurki i nie tylko! Dziś opowiemy o tym, kiedy najlepiej wybrać się na grzybobranie do Wielkopolski. W której części regionu znajdziemy najwięcej grzybów? Na jakie trujące grzyby uważać? Jeżeli uwielbiasz zbierać grzyby i chciałbyś wybrać się na grzybobranie w trakcie wypoczynku w agroturystyce, to doskonale trafiłeś! Oto kilka cennych informacji i porad!

Spis treści:

  1. Wielkopolska – gdzie warto wybrać się na grzyby?

  2. Agroturystyka – grzybobranie i regeneracja na łonie natury

  3. Jakie jadalne grzyby znajdę w Miedzichowie?

  4. Miedzichowo agroturystyka – grzyby. Kiedy start sezonu?

Wielkopolska – gdzie warto wybrać się na grzyby?

Województwo wielkopolskie jest drugim największym polskim województwem – jego powierzchnia wynosi aż 29 826,51 km2. Gdzie w takim razie najlepiej szukać grzybów w Wielkopolsce? Pod tym względem, okolice Pszczewskiego Parku Krajobrazowego są najhojniej obdarzone przez naturę! Nie brakuje tutaj ani łąk, ani lasów – znajdziemy tu zarówno miejsca suche, jak i również przesiąknięte zdrową, leśną wilgocią. Są to warunki idealne zarówno dla polnych, jak i leśnych grzybów. Z drugiej strony, nie zaznamy tu tłoku turystycznego ani najazdu grzybiarzy. Ten malowniczy teren wciąż czeka na odkrycie przez wczasowiczów i leży na uboczu – z dala od dużych ośrodków miejskich. To prawdziwy raj dla grzybiarzy – okolica zdecydowanie wyróżnia się na tle regionu pod względem przekroju gatunkowego występujących tu grzybów.

Agroturystyka – grzybobranie i regeneracja na łonie natury

Zachodzko to miejscowość leżąca w gminie Miedzichowo, nieopodal Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego. Okolica jest spokojna i cicha – tu naprawdę można poobcować sam na sam z naturą. Jednym z nielicznych tutejszych ośrodków wypoczynkowych jest Agroturystyka WENA. Ośrodek jest cichy i klimatyczny podobnie jak sama okolica – to zaledwie trzy domki, staw, boisko do siatkówki i plac zabaw otoczone bujnym lasem. Domki są świeżo zbudowane i dobrze wyposażone. Obsługa jest miła i pomocna – chętnie doradza przy poszukiwaniu najlepszego miejsc na grzybobranie. Pytanie tylko, czy owe poszukiwania w ogóle mają sens? Przecież jak już wspomnieliśmy, ośrodek jest otoczony lasem. Tak więc – znajdziesz tutaj wszystko, co do zaoferowania ma nowoczesna agroturystyka. Grzyby, na ryby, dla ukojenia nerwów, regeneracji i podładowania akumulatorów – Ahoj przygodo, witamy w Miedzichowie!

Jakie jadalne grzyby znajdę w Miedzichowie?

Na jakie grzyby najpewniej natrafisz w pierwszej kolejności w tutejszych lasach? Podgrzybki zdecydowanie występują tu najczęściej! Znajdziesz je zarówno w nasłonecznionych, jak i w zacienionych miejscach – przede wszystkim na mchu porastającym wzniesienia. Kolejnym często spotykanym gatunkiem są kurki – czasem można trafić na prawdziwy ich wysyp w tutejszych lasach. Warto jednak również wspomnieć o rzadziej występujących, a najbardziej pożądanych przez grzybiarzy gatunkach – zacznijmy więc od przysłowiowego grzybiarskiego graala, jakim jest borowik szlachetny. Najstarsze grzybiarskie plotki głoszą, że w okolicy nie brakuje jego stanowisk – nie możemy zdradzić, gdzie się one znajdują, ponieważ jest to sekret każdego grzybiarza.

Jeżeli w trakcie grzybobrania natrafisz na skupisko brzóz, to koniecznie rozejrzyj się czy u ich podnóża nie rosną koźlarze – wyśmienite grzyby, o bardzo aromatycznym smaku. Ciekawostką jest fakt, że w okolicy Miedzichowa występują aż dwie odmiany tego grzyba – z pomarańczowo brązowym oraz ciemnobrązowym kapeluszem.

Kania to z kolei rzadko występujący w Polsce grzyb, którego siedliska najczęściej znajdziesz na uboczu lasu. Choć w teorii grzyby te lubią polany częściowo nasłonecznione a częściowo zacienione przez drzewa, to w Miedzichowie znajdziesz je również w samym lesie. Uwaga – kanie powinny być zbierane przez doświadczonych grzybiarzy, ze względu na ryzyko pomylenia ich z innymi niejadalnymi, czy nawet trującymi gatunkami. Jeżeli jednak jesteś pewien, że grzyb przed Tobą to kania (czy inaczej sowa), to koniecznie zabierz go ze sobą do domu! Teraz wystarczy wytaplać jej kapelusz w panierce z bułki tartej i jajka i wrzucić na patelnię. Nóżkę natomiast kroimy na około centymetrowe odcinki i również smażymy. To tak zwany schabowy z kani – wyborny smak tej potrawy podbił serce i podniebienie niejednego smakosza darów lasu!

Miedzichowo agroturystyka – grzyby. Kiedy start sezonu?

Kiedy warto wybrać się na grzybobranie do Miedzichowa? Początek sezonu grzybowego przypada na początek czerwca. To wtedy w tutejszych lasach znajdziesz pierwsze koźlarze i kurki. Na najbardziej owocne zbiory przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać – wysyp grzybów jest tutaj notowany co roku na przełomie lata i jesieni. Dlatego do Miedzichowa dobrze wybrać się na grzyby w sierpniu, wrześniu i na początku października. Bez obaw, domki w ośrodku Agroturystyka WENA są ocieplone i przystosowane do mieszkania przez cały rok. Dlatego to otoczone bujnym lasem miejsce jest idealne zarówno na letni wypad, jak i jesienne grzybobranie.

Jesteś zainteresowany?
Zarezerwuj swój pobyt.
Wolne terminy