Wybierz język:
Wersja polska PL Wersja angielska EN page::main.alt.de DE
Instagram.com
Youtube.com
Tiktok.com
B.
Booking.com
Airbnb.com
Alohacamp.com
Mapa google
Google Maps

Agroturystyka Zielona Góra

Fala

Wczasy w Agroturystyce WENA to czysty relaks na łonie natury. To również okazja na zwiedzenie kilku leżących nieopodal miast i miasteczek – jednym z nich jest Zielona Góra. Co warto zobaczyć w Zielonej Górze? Ile zajmuje podróż do tego pięknego miasta? Kto zapoczątkował tradycję uprawy winorośli w Zielonej Górze i na przyległych do niej terenach? Oto kilka ciekawostek o tym malowniczym mieście. Dowiedz się, jakie miejsca koniecznie warto uwzględnić przy planowaniu jednodniowej wycieczki do Zielonej góry! 

Spis treści:

  1. Zielona góra – Miasto winorośli

  2. Co warto zobaczyć w Zielonej Górze?

  3. Jak dojechać z Miedzichowa do Zielonej Góry?

  4. Agroturystyka WENA – idealna baza wypadowa

Zielona góra – Miasto winorośli

Zielona Góra to największe miasto województwa lubuskiego, które liczy sobie 140 000 mieszkańców. Na początek wspomnimy o dwóch ciekawostkach związanych z tym miastem. Źródła historyczne podają, że począwszy od roku 1456, na terenie Zielonej Góry odnotowano aż 14 wielkich pożarów! Każdy z nich strawił to miasto w znacznym stopniu – ostatni miał miejsce niespełna 100 lat temu (w 1948 roku). Na szczęście to jednak z uprawy winorośli, a nie z pożarów słynie Zielona Góra. Jaka jest właściwie geneza tradycji winiarskiej w tym regionie? Przecież produkcja wina nie kojarzy się bezpośrednio z polską kulturą – z drugiej strony, to właśnie winorośl wyróżnia to miasto na tle naszego kraju!

Zielona Góra jest polską stolicą wina. Niegdyś, był to najdalej wysunięty na północ region, w którym uprawiano winorośl. Czy wiedziałeś, że początki tradycji uprawy tego krzewu sięgają prawie 1000 lat wstecz? Około 1150 roku przybyli tu osadnicy z Frankonii a wraz z nimi know-how i pierwsze sadzonki. Około XVIII w Zielonej Górze istniało już siedem liczących się w całej ówczesnej Europie wytwórni win, spośród których najbardziej znane były zakłady Gremplera. Warto zatrzymać się na moment przy tej postaci – August Grempler w 1826 roku otworzył pierwszą w Niemczech fabrykę wina musującego. Znajdowała się w Zielonej Górze, a później została przekształcona w Lubuską Wytwórnię Win. Wytwórnia ta zakończyła swoją działalność dopiero w 1999 roku!

Dziś miasto pełną garścią czerpie ze swoich winiarskich tradycji – przez Zieloną Górę przebiega Lubuski Szlak Wina i Miodu, nieopodal znajduje się największa w Polsce winnica (33 hektary), a tego wyśmienitego trunku napijemy się w lokalnych winiarniach i restauracjach. W zgodzie z danymi na rok 2021 w regionie Lubuskim istnieje 101 winnic. Naszym skromnym zdaniem, wino to wystarczający argument przemawiający za wizytą w Zielonej Górze. Co jednak jeszcze warto zobaczyć w trakcie jednodniowej wizyty w tym mieście?

Co warto zobaczyć w Zielonej Górze?

Oto kilka zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w trakcie jednodniowej wizyty w Zielonej Górze:

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli to pasjonujące miejsce, które warto odwiedzić z całą rodziną – muzeum ma formę skansenu. Na aż 13 hektarach rozmieszczono ruchome i nieruchome eksponaty – spacerując wokół tutejszych budynków, faktycznie można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie o kilka wieków wstecz. To aż 8000 zabytków kultury ludowej – budynki, narzędzia, rękodzieła, spośród których najstarsze pochodzą z XVII wieku. Ciekawym zielonogórskim zabytkiem jest także wymieniony Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze – czyli jeden z najstarszych kościołów w tym mieście. Poewangelicki obiekt sakralny został zbudowany w 1748 roku i wyróżnia się niebanalną architekturą typową dla tego okresu. Wieża Łaziebna to pozostałość po dawnej bramie miejskiej i jedna z najstarszych pozostałości murów miejskich.

Jak dojechać z Miedzichowa do Zielonej Góry?

Miedzichowo to gmina, na której terenie leży ośrodek Agroturystyka WENA (dokładniej we wsi Zachodzko). Teren tejże gminy jest w 70% pokryty lasem, tutejsze warunki naturalne sprzyjają pełnemu wypoczynkowi. Dobrze odnajdzie się tutaj każda osoba szukająca odskoczni od miejskiego hałasu i zgiełku. Właśnie dlatego tak dobrze rozwija się tu agroturystyka. Zielona Góra niestety nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego czy autobusowego z tym miejscem – jednak nic straconego. Podróż samochodem do Zielonej Góry z Miedzichowa zajmie Ci około godzinę. Jeżeli zdecydujesz się wybrać do tego miasta rowerem, to czeka Cię 70-kilometrowa podróż, którą pokonasz w około 3,5 godziny.

Agroturystyka WENA – idealna baza wypadowa

Agroturystyka WENA jest idealną bazą wypadową dla dalszego odkrywania regionu. Obiekt jest położony na skraju dwóch województw (wielkopolskiego i lubuskiego) i na zachodniej rubieży urokliwego Pojezierza Wielkopolskiego. Z każdej strony obiekt otacza las pełen grzybów, jezior jest tak wiele, że codziennie można wypoczywać na innej plaży – z drugiej strony jest stąd stosunkowo niedaleko do miast takich jak Zielona Góra, Wolsztyn czy Poznań. Wypoczywaj na łonie natury i czerp garściami z wszystkiego tego, co najlepsze oferuje agroturystyka. Zielona Góra, a konkretniej wycieczka do tego miasta może stanowić wspaniałe urozmaicenie wakacji w tym malowniczym miejscu!

Jesteś zainteresowany?
Zarezerwuj swój pobyt.
Wolne terminy